Založ si blog

Aký má zmysel prekonávať sa, ak to nikomu a ničomu neprospeje??

Byrokrati sú géniovia vo vymýšľaní nezmyselných prekážok. Jednu človek prekoná, hodia mu pod nohy ďalšie tri. Hovorí sa, že prekážky sú na to, aby sa prekonávali. Pekná filozofia, ale komu prospeje, keď treba donekonečna prekonávať ZBYTOČNÉ prekážky?!? Týmto prekonávaním zbytočností sa nič nebuduje, netvorí, nestavia, nevytvárajú žiadne hodnoty. Ostane to len a len vo mne, nepatrný horko-sladký pocit hrdosti, že som vybabral s nejakým dutohlavcom, aby som zajtra opäť bojoval s troma ďalšími.

Nechcem nikoho otravovať svojimi výplodmi a sťažovaním sa, nie som ani typ, čo sa ľahko vzdáva, len je toho na mňa práve akosi priveľa a ja cítim potrebu to zo seba dostať. A je mi fuk, či to bude niekto čítať alebo nie.
Na Nový Zéland som sa dostal po polročnej plavbe kamarátovou plachetnicou po pacifických ostrovoch, atoloch a podobných úžasnostiach. Zážitky na nezaplatenie, ale všetko má svoj koniec. Na N. Z. sa chodia lode ukrývať pred hurikánovou sezónou. Zhruba v októbri/novembri dorazia, urobia nevyhnutné opravy, úpravy a údržbu a približne v apríli/máji zase vyrazia na plavbu. Tak sme urobili aj my.
Počas čakania sa jachtári v prístave stretávajú, spoznávaju, pomáhajú si, vymieňajú skúsenosti, mapy… Mne sa pošťastilo nájsť iný druh „zábavy“. Prácu. Skvelé, aspoň nebudem zaháľať a zarobím nejaké peniažky!
Pracovná ponuka bola solídna, práca ktorú som robil dobre, poznal, mal rád, bavila ma…
Zo začiatku som pracoval bez povolenia, majiteľ bol rád, lebo som mu práve padol „do rany“, keď mal zákazok vyše hlavy. A moja profesia sa v tunajších končinách hľadá ťažko. Ale časom aj majiteľ firmy začal mať obavy, že ho niekto nabonzuje a nedoplatil by sa na pokutách. Slušne ma „vyhodil“, teda skôr vysvetlil že nemôže riskovať, ale že akonáhle budem mať legálne pracovné víza, okamžite ma berie. Začal som teda vybavovať pracovné vízum. N. Z. má veľmi prísnu imigračnú politiku. Súhlasím, aspoň sa im sem nenasáčkuje kdejaký pako, ktorý by len cical sociálku ako parazit. Druhá strana tej istej mince je, že často ani kvalifikovaní odborníci nemajú veľa šancí.
Ja som žiadal o prac. vízum v oblasti „skilled work visa“. Kvalifikovaná práca. Mal som kvalifikáciu, dlhoročné skúsenosti, serióznu pracovnú ponuku, vyplnil som všetky možné aj nemožné formuláre, priložil lekárske vyšetrenia, certifikovane preložený výpis z registra trestov, šek na poplatok za vybavenie… no bolo toho neúrekom, len na poplatkoch za vyšetrenia, čo stál výpis s prekladom a poslaním atď. som vysolil strašné prachy.
Prvé podanie mi zamietli. Sčasti to bola aj moja chyba, tak som zašiel za miestnym poradcom v imigračných záležitostiach. S jeho pomocou som to doplnil, prepísal, opravil. A poslal späť. Rád by som zdôraznil, že spolu so žiadosťou sa posiela aj pas. Trochu ma povzbudila veta poradcu, že „nie je dôvod, prečo by ti to nemali dať“. Až som sa začal tešiť, aké to tu majú všetko premyslené, slušné a civilizované a možno tu ostanem aj žiť…
Prešiel týždeň, dva, päť… Žiadna odpoveď, zmena.
Po dvoch mesiacoch ma prešla trpezlivosť a zavolal som tam. Klasická hudobná vyčkávacia kulisa. Potom sa ozvalo-  Čakajte, ste v poradí… Pred vami je 47 ďalších klientov. No skvelééé…
Nechal som automatu moje telefónne číslo a zavesil. Ozvali sa o dva dni. Lenže slečna telefonistka na druhom konci vedela o mojej žiadosti len o málo viac, než ja. Nič zmysluplné mi nepovedala, len to, že mám čakať.
Odpoveď nakoniec prišla – po štyroch mesiacoch!!
Zamietnutie, samozrejme.  A čo sa dalo čakať, medzitým mi seriózne došli prachy, aj keď som šetril ako sa dalo. Nový Zéland je kurevsky drahá krajina.
Takže situácia je nahovno. Nemám ani na letenku, pracovať nemôžem… Keď ma čapnú a vyhostia, tak si defacto zatvorím vstup (aj ako turista!) na N. Z. a Austráliu až do doby, kým im nesplatím náklady na vyhostenie. Zopár tisíc dolárov. Maličkosť.

P.S. Ak máte niekto solídny nápad, čo ďalej, sem s ním.

Akcia „Som za slušné Slovensko“ – výsmech občanovi

10.03.2018

Nebudem rozoberať čo sa stalo, prečo, prípadne aké akcie sa v následnosti na danú udalosť dejú. Dokonca sa zdržím hodnotenia či názoru kto by sa tým mohol byť atď. Udivuje ma však nekonečná viac »

Merkelová ako novodobý Hitler – pokračovanie

24.02.2018

Pred cca 2.5 rokmi som napísal úvahu na tému imigrácie a nebezpečenstva bezbrehej nelimitovanej "lásky" voči akémukoľvek imigrantovi. Len preto, že niekto prehlási, že je z vojnovej oblasti viac »

Cestami a necestami po Iráne – 9. diel (Masuleh, Qazvin, Karaj a Istanbul)

19.12.2017

Ráno som vstal už pred siedmou. Dosýta vyspatý, odpočinutý. Keď som vystrčil hlavu zo stanu, Asar už bola hore a zamávala mi. Fíha, ona vstala skôr ako ja? To čo sa deje? Ale zrejme bolo viac »

SYRIA-CRISIS/USA

Utečenci sú rukojemníkmi politických ambícií

22.08.2018 08:00

Návrat sýrskych utečencov po sedemročnej vojne do vlasti je stále otázny. Stávajú sa totiž z nich rukojemníci nielen politických ambícií veľmocí.

Trh, burza, býčia nálada, Wall Street

Na burzách zavládol optimizmus, index S&P 500 trhal rekordy

22.08.2018 07:24

Americký akciový index S&P 500 sa v utorok dostal na nové rekordné maximum. Aktuálny býčí trh zrejme bude najdlhším v histórii.

Prvá dáma USA Melania Trump na archívnom zábere.

Melania Trumpová navštívi v októbri Afriku

22.08.2018 07:23

Pôjde o jej prvú významnú zámorskú cestu bez účasti amerického prezidenta Donalda Trumpa.

bojový tank Armata

Rusko na medzinárodnej prehliadke predvádza novú vojenskú techniku

22.08.2018 07:15

Ruská armáda predstavila napríklad stíhacie lietadlo Su-57 alebo bojový tank Armata.

magy

osobný blog o cestovaní a živote

Štatistiky blogu

Počet článkov: 52
Celková čítanosť: 127725x
Priemerná čítanosť článkov: 2456x

Autor blogu

Kategórie