Slovenskí poslanci sa opäť ukázali, že chamtivosť, neodbornosť a snaha do všetkého strkať nos (a samozrejme opäť niečo čo najviac zdaniť – rozumej zodrať niekoho z kože) prevládli nad zdravým rozumom.
Kiska správne namietal, že posledná novela je zle koncipovaná, lenže vysvetľujte to somárom…
Podmienky pre udelenie licenie sú navyše tak neskutočne vysoko nastavené, ako keby Slovensko malo 50 miliónov obyvateľov, nie len cca desatinu z toho.
Vezmime si ako príklad PokerStars. Najväčšia online herňa s najširšou ponukou hier. Nech máte na PokerStars akýkoľvek názor, faktom ostáva, že neexistuje iná herňa s tak prepracovaným systémom zabezpečenia, férovosti a aj programu Zodpovedné hranie.
Ak by chceli prevádzkovať komplexné služby ako je to bežné (poker+kasíno+športové stávky), museli by podľa paragrafu 36 ods. 4 (Zákon č. 171) zložiť zábezpeku 2 milióny Eur. Správne, 2 milióny!
Suma, ktorú si máloktorá herňa môže dovoliť a to vrátane PokerStars. Alebo si páni poslanci myslia, že tých zopár tisícok Slovákov čo na PokerStars hrajú, prinesie firme také príjmy a zisk, že bez mihnutia oka zloží takúto sumu?
Navyše netreba zabúdať, že samotné vybavenie licencie čosi stojí – právnici, vybavovačky, potvrdenia atď. A nie málo. A plus ďalšie náklady za udržiavanie licencie, spĺňanie podmienok atď.
PokerStars len tak-tak že neodpískali žiadosť o licenciu v susedných Čechách, kde s podmienky tiež nastavené dosť kruto. A to je v ČR podstatne viac hráčov! Spústa obmedzení, českí hráči si v dôsledku licenčných obmedzení nemôžu zahrať kopec formátov, dokonca ani kvalifikovať na živé turnaje cez satelity. Nečudo, že mnohí z vynikajúcich hráčov (ktorí samozrejme boli prínosom pre ČR aj finančne) radšej zdrhli do Nemecka či inde, aby mohli hrať obľúbené formáty.
Niektorí sa pri zavedení českej licencie presunuli na Slovensko no a teraz ich čaká opäť presun niekde inde. To stále hovorím o takých, ktorí sa pokerom živia a samozrejme ich príjmy tečú DO krajiny, kde žijú, nie naopak.
A bohužiaľ, aj keby sa to PokerStars oplatilo, o licenciu zažiadať už z princípu nemôže. Pretože herňa, ktorá je na blackliste, musí dokázať že neposkytovala svoje služby na území Slovenska minimálne jeden rok a teda že Slováci v nej nehrali. Až potom môže požiadať o udelenie licencie.
Dôsledkom bude, že tí dobrí hráči ujdú (a z ich príjmov bude profitovať iná krajina), a tí čo hrali doteraz rekreačne, budú hľadať iné alternatívy. Lebo ľudí nevyliečite ani neodnaučíte hrať zavedením represie. A keďže žiadne iné legálne alternatívy nebudú, jedinou dostupnou budú tie nelegálne. Kde je férovosť pochybná a ak ťa oberú neférovou hrou alebo podvodom, ani sťažovať sa nemôžeš.
Blokovanie stránok tu nepomôže, VPN je dnes úplne bežná služba. Nelegálne a rôzne pochybné herne sa používaniu VPN hráčmi nebránia, napr. na takom PokerStars si cez VPN nezahráte. Aj to svedčí o tom, že to majú prepracované.
Možno budete namietať, že závislosť na gamblingu je horšia ako drogy a takýto zákon tu už mal byť dávno. Nepopieram že gambling je problém, ale ako som spomenul vyššie, represia ešte nikoho nevyliečila. Chýba systémovosť v riešení tohoto problému. Nie som odborník, ale napr. čo tak zaviesť inštruktáží a rôzne materiály na využitie do pedagogickej výuky už na základných školách?
A nemyslím to v zmysle „tak milí žiaci, a teraz si preberieme riziká hazardných hier“, ale nechať na učiteľoch aby túto tému rozobrali so žiakmi nenápadným spôsobom, popri normálnej výučbe, napr. vo forme voľnej diskusie.
A tak sa ľudia na Slovensku opäť raz stali rukojemníkmi policajného štátu. Za chvíľu zdania aj dýchanie a ešte ti do toho budú kecať, koľkokrát sa budeš môct cez deň nadýchnuť. Obzvlášť zhlboka bude povoľované len ako prémia!
https://www.pokerarena.cz/rubriky/aktuality/herna-party-poker-zavira-na-slovensku_15274.html
cele toto svinstvo je parketa Penty, ktora vlastni... ...
Celá debata | RSS tejto debaty