Založ si blog

Repčík Repčík, ty skončíš ako Jánošík!

O Repčíkovi a jeho excesoch ohľadom autorských zákonov a vyberania výpalného čítam už dlhšiu dobu. A čím ďalej, tým viac ma ten človek ***** (udivuje, serie, šokuje… dosaďte si sami čo sa hodí najviac).
Už párkrát som pri jeho rozhodnutiach začal pochybovať, či to má ten človek v hlave usporiadané podľa abecedy, ale jeho posledná „múdrosť“ to zabetónovala už nadobro.
SOZA: Chceme aby ste nám zaplatili za to, že používate telefón

Bohužiaľ pán Repčík, mobilný telefón, aj napriek jeho zdokonaleniu pomocou operačného systému, fotoaparátu a možnosti prehrávať hudbu ani zďaleka nespĺňa kritériá, ktoré zahŕňate pod vyjadrenie „Podľa autorského zákona rovnako ako podľa stanoviska ministerstva kultúry je mobilný telefón prístroj na vyhotovovanie rozmnoženín zvukových alebo zvukovoobrazových záznamov“.

Poďme sa na to pozrieť bližšie.

Čo sa dá robiť dnes s bežným mobilným telefónom?

– Telefonovať – samozrejme. To ale nespadá pod vašu jurisdikciu. Ešte to by chýbalo! Platiť vám za každú minútu nejaký poplatok za širenie hovoreného slova.

– Fotografovať – bohužiaľ, ani tu nemáte dosah. Inak by ste museli spoplatniť každý foťák, videokameru, webkameru, dokonca aj lekárske rentgeny, CT-čka, optické prístroje astronómov, vedecké snímače rôznych žiarení… a pomaly aj každý optický senzor, snímajúci čokoľvek či už v rámci viditeľného spektra alebo mimo neho.

– Vyhotovovať videozáznam. Na prvý pohľad sa zdá, že b yto mohlo spadať pod teritórium o audio-vizuálnych dielach. Lenže!

To, že nasnímam niečo a vytvorím tak video (s či bez zvuku), nespadá pod žiadnu ochranu akejkoľvek inštitúcie. Je to totiž MOJE dielo a JA som jeho vlastníkom, autorom, producentom a všetko iné, čo si len viete predstaviť. A ako taký LEN JA mám právo rozhodovať o tom, čo s týmto záznamom spravím, či ho vymažem, zostrihám, alebo umiestnim pre priateľov na FB či youtube. A ani po zverejnení nemáte právo ma nasilu zastupovať a žiadať akýkoľvek poplatok, (či už za konkrétne dielo alebo paušálne) pretože som vás na to NIKDY nedelegoval!

Ani vtedy nie, ak spravím profesionálny videozáznam kvalitnou kamerou (nie mobilom), zostrihám a zverejním s tým, že sa budem snažiť o predaj tohoto materiálu, ani tak nebudete mať právo žiadať odo mňa poplatok. Za čo? Nejakú údajnú ochranu??? Si robíte srandu, však? Ako tá vaša „ochrana“ zabezpečí, že to dielo nikto nenakopíruje a/alebo nebude bez môjho vedomia šíriť zdarma?? To je predsa čisté výpalníctvo, žiadať od ľudí poplatok za niečo (údajnú ochranu), ktorá sa ale reálne nikdy neuskutoční!

Ale poďme ďalej. Čo sa ešte také dá spraviť s mobilným telefónom, čo vo vás prebúdza chtíč cicať nejaké paušálne výpalné?

Sledovanie videí na youtube? Počúvanie hudby – používanie ako mp3 prehrávača, prenosného rádia?

Snáď to posledné by mohlo spadať pod vašu pôsobnosť a právo vymáhať nejaké poplatky. Lenže tu sa nejedná o verejnú produkciu ale súkromné použitie. Takže zase smola.

Teoreticky (ale naozaj len teoreticky) je každý mobil schopný aj zdieľať diela, ktoré spadajú pod ochranu autorských práv. Prakticky to však nerobí nikto. Na to je malý mobil príliš nešikovný, nevýkonný a s príliš malou pamäťou (aj keď sa už pohybujeme v gigabajtoch), aby pomocou neho niekto šíril filmy alebo celé albumy MP3-jok na P2P sieťach, torrentoch a pod. Alebo nebodaj z mobilného telefónu robil verejnú produkciu s dielami chránenými autorským zákonom, premietanie či podobne…?

Suma sumárum – trepete strašné bludy a snažíte sa úplne choromyseľne hľadať všetky možné aj nemožné zdroje svojich príjmov, aby ste zaplatili svoje obludné neproduktívne byrokratické odvetvie.

Osobne by som sa vôbec nedivil, keby Vám niekto rozbil hubu, alebo Vás zavesil na nejaký strom či kandeláber na výstrahu. Dokonca by takýto človek mal moje sympatie a úctu, že zbavil našu spoločnosť ďalšieho parazita, priživujúceho sa na práci normálnych ľudí. Vaše konanie totiž zachádza za všetky hranice rozumu a logiky. Príde čas…

Akcia „Som za slušné Slovensko“ – výsmech občanovi

10.03.2018

Nebudem rozoberať čo sa stalo, prečo, prípadne aké akcie sa v následnosti na danú udalosť dejú. Dokonca sa zdržím hodnotenia či názoru kto by sa tým mohol byť atď. Udivuje ma však nekonečná viac »

Merkelová ako novodobý Hitler – pokračovanie

24.02.2018

Pred cca 2.5 rokmi som napísal úvahu na tému imigrácie a nebezpečenstva bezbrehej nelimitovanej "lásky" voči akémukoľvek imigrantovi. Len preto, že niekto prehlási, že je z vojnovej oblasti viac »

Cestami a necestami po Iráne – 9. diel (Masuleh, Qazvin, Karaj a Istanbul)

19.12.2017

Ráno som vstal už pred siedmou. Dosýta vyspatý, odpočinutý. Keď som vystrčil hlavu zo stanu, Asar už bola hore a zamávala mi. Fíha, ona vstala skôr ako ja? To čo sa deje? Ale zrejme bolo viac »

sofia, migranti,

Migračný pakt OSN neratifikuje ani Estónsko

15.11.2018 22:34

Pakt by mali vlády oficiálne prijať na konferencii v marockom Marrákeši v decembri.

Brexit

Väčšina Britov je proti brexitu a chce druhé referendum

15.11.2018 21:59

Britská stanica Sky News zverejnila dnes nový prieskum.

putin, pence

Putin a Pence debatovali v Singapure o kontrole zbraní

15.11.2018 20:40

Putin povedal, že pokiaľ sa uskutoční očakávané stretnutie s Trumpom, budú spolu hovoriť aj o Sýrii, Severnej Kórei a Iráne.

praha, babiš, protest

'Andrej do krimu!', 'Nechcem z ČR Rusko!'. Praha žiadala Babišovu demisiu

15.11.2018 20:02, aktualizované: 21:51

Na Václavskom námestí sa zišlo asi 5-tisíc ľudí.

magy

osobný blog o cestovaní a živote

Štatistiky blogu

Počet článkov: 52
Celková čítanosť: 134138x
Priemerná čítanosť článkov: 2580x

Autor blogu

Kategórie