Založ si blog

Repčík Repčík, ty skončíš ako Jánošík!

O Repčíkovi a jeho excesoch ohľadom autorských zákonov a vyberania výpalného čítam už dlhšiu dobu. A čím ďalej, tým viac ma ten človek ***** (udivuje, serie, šokuje… dosaďte si sami čo sa hodí najviac).
Už párkrát som pri jeho rozhodnutiach začal pochybovať, či to má ten človek v hlave usporiadané podľa abecedy, ale jeho posledná “múdrosť” to zabetónovala už nadobro.
SOZA: Chceme aby ste nám zaplatili za to, že používate telefón

Bohužiaľ pán Repčík, mobilný telefón, aj napriek jeho zdokonaleniu pomocou operačného systému, fotoaparátu a možnosti prehrávať hudbu ani zďaleka nespĺňa kritériá, ktoré zahŕňate pod vyjadrenie “Podľa autorského zákona rovnako ako podľa stanoviska ministerstva kultúry je mobilný telefón prístroj na vyhotovovanie rozmnoženín zvukových alebo zvukovoobrazových záznamov”.

Poďme sa na to pozrieť bližšie.

Čo sa dá robiť dnes s bežným mobilným telefónom?

– Telefonovať – samozrejme. To ale nespadá pod vašu jurisdikciu. Ešte to by chýbalo! Platiť vám za každú minútu nejaký poplatok za širenie hovoreného slova.

– Fotografovať – bohužiaľ, ani tu nemáte dosah. Inak by ste museli spoplatniť každý foťák, videokameru, webkameru, dokonca aj lekárske rentgeny, CT-čka, optické prístroje astronómov, vedecké snímače rôznych žiarení… a pomaly aj každý optický senzor, snímajúci čokoľvek či už v rámci viditeľného spektra alebo mimo neho.

– Vyhotovovať videozáznam. Na prvý pohľad sa zdá, že b yto mohlo spadať pod teritórium o audio-vizuálnych dielach. Lenže!

To, že nasnímam niečo a vytvorím tak video (s či bez zvuku), nespadá pod žiadnu ochranu akejkoľvek inštitúcie. Je to totiž MOJE dielo a JA som jeho vlastníkom, autorom, producentom a všetko iné, čo si len viete predstaviť. A ako taký LEN JA mám právo rozhodovať o tom, čo s týmto záznamom spravím, či ho vymažem, zostrihám, alebo umiestnim pre priateľov na FB či youtube. A ani po zverejnení nemáte právo ma nasilu zastupovať a žiadať akýkoľvek poplatok, (či už za konkrétne dielo alebo paušálne) pretože som vás na to NIKDY nedelegoval!

Ani vtedy nie, ak spravím profesionálny videozáznam kvalitnou kamerou (nie mobilom), zostrihám a zverejním s tým, že sa budem snažiť o predaj tohoto materiálu, ani tak nebudete mať právo žiadať odo mňa poplatok. Za čo? Nejakú údajnú ochranu??? Si robíte srandu, však? Ako tá vaša “ochrana” zabezpečí, že to dielo nikto nenakopíruje a/alebo nebude bez môjho vedomia šíriť zdarma?? To je predsa čisté výpalníctvo, žiadať od ľudí poplatok za niečo (údajnú ochranu), ktorá sa ale reálne nikdy neuskutoční!

Ale poďme ďalej. Čo sa ešte také dá spraviť s mobilným telefónom, čo vo vás prebúdza chtíč cicať nejaké paušálne výpalné?

Sledovanie videí na youtube? Počúvanie hudby – používanie ako mp3 prehrávača, prenosného rádia?

Snáď to posledné by mohlo spadať pod vašu pôsobnosť a právo vymáhať nejaké poplatky. Lenže tu sa nejedná o verejnú produkciu ale súkromné použitie. Takže zase smola.

Teoreticky (ale naozaj len teoreticky) je každý mobil schopný aj zdieľať diela, ktoré spadajú pod ochranu autorských práv. Prakticky to však nerobí nikto. Na to je malý mobil príliš nešikovný, nevýkonný a s príliš malou pamäťou (aj keď sa už pohybujeme v gigabajtoch), aby pomocou neho niekto šíril filmy alebo celé albumy MP3-jok na P2P sieťach, torrentoch a pod. Alebo nebodaj z mobilného telefónu robil verejnú produkciu s dielami chránenými autorským zákonom, premietanie či podobne…?

Suma sumárum – trepete strašné bludy a snažíte sa úplne choromyseľne hľadať všetky možné aj nemožné zdroje svojich príjmov, aby ste zaplatili svoje obludné neproduktívne byrokratické odvetvie.

Osobne by som sa vôbec nedivil, keby Vám niekto rozbil hubu, alebo Vás zavesil na nejaký strom či kandeláber na výstrahu. Dokonca by takýto človek mal moje sympatie a úctu, že zbavil našu spoločnosť ďalšieho parazita, priživujúceho sa na práci normálnych ľudí. Vaše konanie totiž zachádza za všetky hranice rozumu a logiky. Príde čas…

Krajniak – Ako (ne)vyriešiť rómsky problém za 2 roky

04.03.2017

Dobrý deň pán Krajniak. Bohužiaľ Váš návrh sa dá charakterizovať presne tým, čo ste sami spomenuli: Myslel to dobre, zlyhala realizácia. Celý Váš návrh vychádza z úplného nepochopenia viac »

Satanské 666 v čiarových kódoch

26.02.2017

Celý náš svet je zamorený negatívnymi energiami a akoby toho nebolo dosť, ešte sa sami navzájom manipulujeme v mene Satana. Dokonca sme zašli tak ďaleko, že sme si satanské 666 zakódovali viac »

Vianočné zamyslenie nad pomocou “potrebným”.

19.12.2016

S blížiacimi sa sviatkami čoraz viac v médiách vidieť a počuť výzvy či prosby na pomoc ľuďom v núdzi. A nielen ľuďom, ale aj zvieratám. Tie ale teraz nechám bokom, to by bolo na samostatný viac »

Lesedi La Rona

Druhý najvzácnejší diamant sveta predali za 53 miliónov dolárov

26.09.2017 16:32

Diamant s názvom Lesedi La Rona má 1111 karátov a pochádza z Botswany.

Petrohrad, Rusko, Chrám Spasiteľa na krvi

Ruský pár kanibalov sa priznal k vražde až 30 ľudí

26.09.2017 15:56

Polícia našla v dome obvinených rôzne časti ľudských tiel a mäsa, ktoré pôjdu na testy DNA.

Korčok, Boris Johnson

Johnson a Korčok diskutovali aj o pokrokoch v rokovaniach o brexite

26.09.2017 15:09

Obaja partneri sa zhodli, že Veľká Británia neodchádza z Európy a potvrdili, že je strategickým investorom na Slovensku.

Koniec diaľnice, diaľnica, značka

OĽaNO prekáža, že štát chce stavať cesty 'našim Maďarom'

26.09.2017 15:04

Hnutiu OĽaNO sa nepozdáva zoznam prioritných diaľničných stavieb. Tvrdí, že minister dopravy ho urobil podľa toho, kde má Most-Híd voličov.

magy

osobný blog o cestovaní a živote

Štatistiky blogu

Počet článkov: 38
Celková čítanosť: 94103x
Priemerná čítanosť článkov: 2476x

Autor blogu

Kategórie