Založ si blog

Repčík Repčík, ty skončíš ako Jánošík!

O Repčíkovi a jeho excesoch ohľadom autorských zákonov a vyberania výpalného čítam už dlhšiu dobu. A čím ďalej, tým viac ma ten človek ***** (udivuje, serie, šokuje… dosaďte si sami čo sa hodí najviac).
Už párkrát som pri jeho rozhodnutiach začal pochybovať, či to má ten človek v hlave usporiadané podľa abecedy, ale jeho posledná “múdrosť” to zabetónovala už nadobro.
SOZA: Chceme aby ste nám zaplatili za to, že používate telefón

Bohužiaľ pán Repčík, mobilný telefón, aj napriek jeho zdokonaleniu pomocou operačného systému, fotoaparátu a možnosti prehrávať hudbu ani zďaleka nespĺňa kritériá, ktoré zahŕňate pod vyjadrenie “Podľa autorského zákona rovnako ako podľa stanoviska ministerstva kultúry je mobilný telefón prístroj na vyhotovovanie rozmnoženín zvukových alebo zvukovoobrazových záznamov”.

Poďme sa na to pozrieť bližšie.

Čo sa dá robiť dnes s bežným mobilným telefónom?

– Telefonovať – samozrejme. To ale nespadá pod vašu jurisdikciu. Ešte to by chýbalo! Platiť vám za každú minútu nejaký poplatok za širenie hovoreného slova.

– Fotografovať – bohužiaľ, ani tu nemáte dosah. Inak by ste museli spoplatniť každý foťák, videokameru, webkameru, dokonca aj lekárske rentgeny, CT-čka, optické prístroje astronómov, vedecké snímače rôznych žiarení… a pomaly aj každý optický senzor, snímajúci čokoľvek či už v rámci viditeľného spektra alebo mimo neho.

– Vyhotovovať videozáznam. Na prvý pohľad sa zdá, že b yto mohlo spadať pod teritórium o audio-vizuálnych dielach. Lenže!

To, že nasnímam niečo a vytvorím tak video (s či bez zvuku), nespadá pod žiadnu ochranu akejkoľvek inštitúcie. Je to totiž MOJE dielo a JA som jeho vlastníkom, autorom, producentom a všetko iné, čo si len viete predstaviť. A ako taký LEN JA mám právo rozhodovať o tom, čo s týmto záznamom spravím, či ho vymažem, zostrihám, alebo umiestnim pre priateľov na FB či youtube. A ani po zverejnení nemáte právo ma nasilu zastupovať a žiadať akýkoľvek poplatok, (či už za konkrétne dielo alebo paušálne) pretože som vás na to NIKDY nedelegoval!

Ani vtedy nie, ak spravím profesionálny videozáznam kvalitnou kamerou (nie mobilom), zostrihám a zverejním s tým, že sa budem snažiť o predaj tohoto materiálu, ani tak nebudete mať právo žiadať odo mňa poplatok. Za čo? Nejakú údajnú ochranu??? Si robíte srandu, však? Ako tá vaša “ochrana” zabezpečí, že to dielo nikto nenakopíruje a/alebo nebude bez môjho vedomia šíriť zdarma?? To je predsa čisté výpalníctvo, žiadať od ľudí poplatok za niečo (údajnú ochranu), ktorá sa ale reálne nikdy neuskutoční!

Ale poďme ďalej. Čo sa ešte také dá spraviť s mobilným telefónom, čo vo vás prebúdza chtíč cicať nejaké paušálne výpalné?

Sledovanie videí na youtube? Počúvanie hudby – používanie ako mp3 prehrávača, prenosného rádia?

Snáď to posledné by mohlo spadať pod vašu pôsobnosť a právo vymáhať nejaké poplatky. Lenže tu sa nejedná o verejnú produkciu ale súkromné použitie. Takže zase smola.

Teoreticky (ale naozaj len teoreticky) je každý mobil schopný aj zdieľať diela, ktoré spadajú pod ochranu autorských práv. Prakticky to však nerobí nikto. Na to je malý mobil príliš nešikovný, nevýkonný a s príliš malou pamäťou (aj keď sa už pohybujeme v gigabajtoch), aby pomocou neho niekto šíril filmy alebo celé albumy MP3-jok na P2P sieťach, torrentoch a pod. Alebo nebodaj z mobilného telefónu robil verejnú produkciu s dielami chránenými autorským zákonom, premietanie či podobne…?

Suma sumárum – trepete strašné bludy a snažíte sa úplne choromyseľne hľadať všetky možné aj nemožné zdroje svojich príjmov, aby ste zaplatili svoje obludné neproduktívne byrokratické odvetvie.

Osobne by som sa vôbec nedivil, keby Vám niekto rozbil hubu, alebo Vás zavesil na nejaký strom či kandeláber na výstrahu. Dokonca by takýto človek mal moje sympatie a úctu, že zbavil našu spoločnosť ďalšieho parazita, priživujúceho sa na práci normálnych ľudí. Vaše konanie totiž zachádza za všetky hranice rozumu a logiky. Príde čas…

Cestami a necestami po Iráne – 5. diel (Yazd, Ashura)

20.11.2017

Z prechádzky od Isfahánskych mostov sme sa do hostela vrátili pomerne neskoro. Ešte sme si na chvíľu sadli do toho nádvoria, zhovárali sa a vypisovali pohľadnice. Pri stole s nami sedel ešte viac »

Solárne cesty – čierna diera na peniaze.

15.11.2017

Kto sleduje problematiku alternatívnych zdrojov energií a hľadanie kdejakých spôsobov, ako využiť nevyužité to či ono, zrejme pred časom zaregistroval správu, že vo Francúzsku konečne(!) viac »

Cestami a necestami po Iráne – 4. diel (soľné jazero pri Araku, Isfahán)

13.11.2017

Výber miesta pre stan sa ukázal ako vynikajúca voľba. Povieval svieži vietor, ale steny nádrže tvorili prirodzenú ochranu proti vetru aj pohľadom a medzi nimi sme mali úplný kľud. Noc bola viac »

študenti, technici, inžinieri, automobilka

Autíčko z košického gymnázia pôjde na svetové finále školskej súťaže

25.11.2017 12:00

Už ako tínedžeri sa borili s problémami, ktoré riešia inžinieri na celom svete. Štyri stredoškolské tímy navrhli ovládaný model terénneho auta.

Zimbabwe mugabe

Zimbabwiansky najvyšší súd: Zásah armády bol v súlade s ústavou

25.11.2017 11:45

Armáda od začiatku odmietala, že by v krajine vykonala štátny prevrat.

(typo - nepouzivat v orise) euro, bankovky, mince, peniaze

Euro stúpa, povzbudzujú ho dobré vyhliadky eurozóny

25.11.2017 11:39

Európska spoločná mena v závere týždňa stúpla voči doláru na šesťtýždňové maximum.


Správa o dopravnej nehode - stiahnite si vo formáte  alebo .

Pri zrážke dvoch autobusov v Maďarsku zahynuli najmenej traja ľudia

25.11.2017 11:10

Najmenej tri ľudské životy si skoro ráno vyžiadala zrážka dvoch autobusov v meste Szolnoku v centrálnej časti Maďarska.

magy

osobný blog o cestovaní a živote

Štatistiky blogu

Počet článkov: 45
Celková čítanosť: 102539x
Priemerná čítanosť článkov: 2279x

Autor blogu

Kategórie